Příběh našeho studia

Během dlouhých letních večerů na Islandu byla na pár dní naším hostem @nikkikurt, se kterou jsme si hned padli do oka. Ještě než odjela, doporučila nám návštěvu studia Letterpress Reykjavík. Během naší návštěvy jsme obdivovali jak výrobky, tak také nepřehlédnutelný knihtisk značky Heidelberg. Vše se nám moc líbilo a jen co jsme vstřebali celou návštěvu, začali jsme snít o podobném letterpress studiu u nás v Čechách.

O dva měsíce později… Stále na Islandu, ale dokázali jsme nemožné. V Liberci od nás vzdáleném asi tak 3 000 kilometrů nám v garáži stojí 1,5 tunový knihtisk Grafopress Adamovských strojíren. Rodí se tak jeden z našich vysněných projektů… Tiskovna Liberec, design & letterpress studio.

Tiskovna Liberec, knihtisk, přesun stroje
presun-stroje-tiskovny
16. října 2018 Přesun našeho knihtiskového stroje z Rovenska pod Troskami do naší první dílny Tiskovny.

Tiskovna Liberec, knihtisk, přesun stroje 2
dilna-tiskovny-2018-2
Začátky nejsou nikdy lehké, sny se ale mají plnit. Ať to stojí, co to stojí.
Tiskovna Liberec, knihtisk, přesun stroje do nové dílny
presun-stroje-tiskovny-do-dilny-2
Nové místo, nový začátek a také nové jméno. Vítej doma, Nikki!

Jak funguje knihtisk

Knihtisk má dlouhou historii. Jeho vznik se datuje k roku 1447 a je spjat se jménem Johanna Gutenberga. Od té doby ušel knihtisk velkou cestu, dokud samotnou technologii nevystřídaly vyspělejší tiskárny a vývoj se nezastavil v podobě, jak knihtisky známe dnes.

Knihtisků je více druhů. Adast Grafopress, který vznikl z originálu od firmy Heidelberg, funguje následovně. Papír umístěný na nakladači je pomocí savek přenesen do tiskových ramen, ty má knihtisk celkem dvě. Ramena papír odnáší na tiskový stůl, který se blíží k raznici, na které už je naválena jedna barva. Tu nanesly barevnicové válce v době, kdy si rameno bralo papír. Knihtiskový stůl se blíží k raznici, dokud se raznice na papír neobtiskne. Pak už se stůl od raznice začíná vzdalovat a rameno potisknutý papír odnáší na odkládací stůl. Ve stejné době však už druhé odnáší další papír k raznici a celý proces tisku se opakuje.

Jak se tiskne v tiskovně
Marek ve střehu s rukou na spojce, kdyby bylo potřeba stroj rychle zastavit.
Vizitky Experitour z Tiskovny
Rameno odkládá další kus vizitky na odkládací stůl. V ten samý moment si druhé rameno bere další kus papíru a hurá do stroje!

Tiskové formy

Dříve se k tisku používala litinová písmena – litéry. Ty už jsou dnes spíše vzácností, protože s příchodem digitální technologie litéry často končily ve sběrných dvorech. Dříve tiskárny zaměstnávaly sazeče, kteří zrcadlově vyskládali třeba i celé knihy do tiskových rámů. Jakmile se tisk dokončil, sazeči pak museli litéry z rámu, písmenko po písmenku roztřídit. Abychom dnes mohli tisknout vlastní návrhy připravené v počítači, používají se fotopolymerní desky. Fotopolymer je deska s vrstvou, která je vysoce citlivá na světlo. Návrh raznice se musí vytisknout na osvitový film, který se přiloží k desce, a ta je následně osvícena. Jakmile se deska osvítí, části, které nebyly ochráněny filmem, jsou světlem zapečeny. Zbylý fotopolymer se vymyje až na hliníkovou destičku fotopolymeru a na desce tak zůstane jen navržená tisková raznice. Hliníková destička s raznicí se pak už jen podlepí a umístí na desku upevněnou v tiskovém rámu. Tadá! Důležité však je si uvědomit, že jedna raznice = jedna barva.

Tiskovna, letterpress, raznice
Fotopolymerní raznice dárkového přání
Fotopolymerní raznice v našem knihtisku. Jedna raznice razí vždy jednou barvou. Pokud tedy chcete tisknout více barvami, musí přání strojem projet víckrát. Na obrázku zrovna tiskneme narozeninovou variantu v modrém odstínu.
raznice-prani-ja-snim-o-vanocich-tiskovna
Takto vypadá fotopolymerní raznice pěkně zblízka. Jedna takový vydrží tak na 1 000 Ks. Pak už fotopolymer ztrácí svou výšku a tisk přestává být ostrý.
Menu